Je ľahšie postaviť snehuliaka alebo zbohatnúť?

17.01.2013 | Pavel Sukup | Finančný plán

Pamätáte sa ešte na časy, kedy ste za oknom sledovali prvé snehové vločky? To vzrušenie, keď večer konečne začalo snežiť a vy ste ráno mohli vyraziť sánkovať sa či stavať snehuliakov?Pokiaľ áno, a pokiaľ sa vám už niekedy podarilo postaviť snehuliaka, máte finančné plánovanie bez toho aby ste o tom vedeli doslova v krvi. Rovnako ako je to so snehom, aj s peniazmi potom môžete dosiahnuť hoci s malým základom skutočne skvelé výsledky.

02H46986.jpg

Finančný majetok a prvotriedny snehuliak začínajú rovnako, prvou ušetrenou korunou, resp. prvou spravenou snehovou guľou. Zo začiatku to ešte nie je žiadne dobrodružstvo, po istom čase však začína miera vzrušenia rásť. To ako vám úroky z vašich úspor začínajú vynášať stovky, tisíce či desaťtisíce korún mesačne, alebo keď sa vám po snehu váľaná snehová guľa začne mať veľkosť po kolená či boky.

Oba procesy, ako proces nadobudnutia väčšieho majetku, tak proces zvyšovania objemu snehovej gule sa teší z jedného jednoduchého princípu, ktorý vám výrazne uľahčuje prácu. Pri peniazoch je to skutočnosť, že vďaka úrokom zarábate ďalšie peniaze, ktoré vám zarábajú ďalšie peniaze, ktoré vám zarábajú ďalšie peniaze atď. Pri snehovej guli je to tak, že sa na pôvodnú malú guľu lepí sneh, na ktorý sa lepí ďalší sneh, na ktorý sa lepí ďalší sneh až dosiahnete fázu, kedy sa na snehovú guľu jedným prevalením lepí mnohonásobne viac snehu než na začiatku.

Je ľahšie postaviť snehuliaka alebo zbohatnúť?

Samozrejme, že ľahšie je zbohatnúť. Pri tvorbe finančného majetku vám totiž hrá do kariet fakt, že môžete z každej ušetrenej koruny dosiahnuť väčší a väčší výnos a to ako tieto koruny presúvate z produktov určených pre krátkodobé uloženie peňazí do produktov určených k dlhodobejšiemu uloženiu peňazí, ktoré vám prináša vyššie zhodnotenie.

Ako náhle totiž nasporíte dostatok peňazí na vytvorenie pohotovostnej finančnej rezervy, môžete si začať peniaze ukladať na sporiace účty s výpovednou lehotou, ktoré sú úročené vyššou úrokovou sadzbou. Každá koruna na sporiacom účte s výpovednou lehotou vám potom (vďaka vyššiemu úroku) prináša viac peňazí, než koruna uložená na sporiacom účte bez výpovednej lehoty. Ak budete mať dostatok peňazí na sporiacich účtoch s výpovednou lehotou, môžete postupne kupovať kvalitné dlhopisy, ktoré ponúkajú vyššie zhodnotenie, než sporiace účty s výpovednou lehotou. V závislosti na vašom investičnom profile potom môžete postupne ďalej a ďalej získavať pri každej korune vyššie zhodnotenie (pokiaľ máte záujem o zostavenie konkrétneho investičného plánu podľa vášho investičného profilu, kontaktujte nás prostredníctvom formulára na tejto stránke so žiadosťou o bezplatné a nezáväzné zostavenie tohto plánu).

Orientačná ukážka rastu zhodnotenia jednotlivých produktov v závislosti na dobe uloženia peňazí

 

Zatiaľ čo pri pohotovostnej finančnej rezerve získavate úrok 2  % - 3 % ročne, pri ďalších častiach vašich úspor už získavate zhodnotenie 3 % - 5% pri produktoch pre strednodobé uloženie peňazí a     5 % - 12 %  pri produktoch pre dlhodobé uloženie peňazí.

Pokiaľ vám pripadajú vysoké finančné rezervy a ich vysoké zhodnotenie niečo ako ťažko dosiahnuteľné, tak máte pravdu. Hneď na začiatku na vás totiž čaká tá najťažšia úloha, začať s finančným plánovaním a zotrvať. Už po niekoľkých mesiacoch však môžete začať presúvať svoje peniaze do produktov, pri ktorých získate vyššie zhodnotenie a následne do produktov, ktoré vám ponúkajú ešte vyššie zhodnotenie. Postupom času sa však stáva zarábanie peňazí prostredníctvom vašich úspor ľahšie a ľahšie, zarábate pritom stále viac a viac a vaše pasívne príjmy (peniaze zarobené vašimi úsporami) sa postupne menia zo sto korún na tisíce, z tisícov na desať tisíce korún mesačne.

Ak chcete vedieť, ako môže proces zarábania peňazí prostredníctvom úspor vyzerať vo vašom konkrétnom prípade, kontaktujte nás prostredníctvom formulára na tejto stránke, radi vám zostavíme bezplatný a nezáväzný investičný plán presne na mieru.