Ostali diskriminovaní?

22.06.2015 | Patrícia Balkó | Sporenie | Počet zhliadnutí 5081 | Osobná stránka
Až 84 hlasov prelomilo veto prezidenta Andreja Kisku. Poslanci Smeru všetky prezidentove pripomienky odmietli.
peniaze-dochodok-sporenie-dochodca-nestandard2.jpg

Ostali diskriminovaní?

Parlament sa rozdelil na dve skupiny kde prevážili poslanci Smeru-SD a nevyhoveli pripomienkam prezidenta Andreja Kisku, ktorý žiadal, aby mali penzisti z oboch pilierov nárok na rovnako vysoký minimálny dôchodok. Novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá rieši aj penzijné minimum, poslanci znova schválili v takom znení, v akom bola prijatá už 13. mája. Až 84 hlasov prelomilo veto prezidenta Andreja Kisku. Hlava štátu túto právnu normu v máji nepodpísala a vrátila ju do parlamentu, keďže sa prezident stotožnil s názorom opozície, že diskriminuje účastníkov druhého piliera a je preto neústavná. Poslanci Smeru však všetky prezidentove pripomienky odmietli.

 

Minimálna penzia sa bude sporiteľom znižovať v takom pomere, v akom v jednotlivých rokoch išli ich dôchodkové odvody na ich osobné účty v druhom pilieri voči celkovým starobným dôchodkovým odvodom.

 

Minimálny dôchodok teda bude od 1. júna 269,50 € pre tých, ktorí nesporili v 2. pilieri. O minimálny dôchodok netreba žiadať. Nebude však vyplatený automaticky. Seniori musia preukázať predovšetkým čas poistenia v cudzine a dôchodok vyplácaný z cudziny. Výzvy na predloženie potrebných dokladov by sa mali doručiť do konca augusta. Do dvoch mesiacov vydá poisťovňa rozhodnutie o penzii a niektorí tak dostanú prvý zvýšený dôchodok až v novembri.

 

O výške minimálneho dôchodku rozhodujú: odpracované roky, výška zárobku a či ste v II. pilieri. „Suma minimálneho dôchodku sa bude primerane znižovať za obdobie účasti v II. pilieri,“ povedal hovorca rezortu práce Peter Stuška. Ak máte odpracovaných 30 rokov, dostanete 269,50 €. Za každý ďalší odrobený rok sa táto suma zvýši. Za odpracovaných 35 rokov to bude 289,30 €, za 40 rokov 311,10 € a pri 45 rokoch bude minimálna penzia 340,80 €.

 

Príklad výšky penzie

62-ročný muž pracoval 40 rokov a dostával nízky zárobok. Aká bude jeho minimálna penzia?

I. Bol len v prvom pilieri - od Sociálnej poisťovne dostane minimálnu penziu 311,10 €.

II. Šetril si 10 rokov aj v druhom pilieri - od Sociálnej poisťovne dostane minimálny dôchodok 277,70 €, z druhého piliera dostane 15,00 €, spolu bude mať dôchodok 292,70 €.

 

S  ,,budúcimi štátnymi dôchodkami,, to nevyzerá ružovo, pretože nie je v našej kompetenciii o tom rozhodovať, rozhodujú o nich politici, čo si vždy prihrievajú len svoju polievočku. Sú volení na 4 roky, a veria, že o 20 alebo 30 rokov  už nebudú na svojich miestach.  Štát je pojem, ktorý  označuje všetkých a nikoho. Nenechávajte svoju budúcnosť v  rukách niekoho, ale buďte zodpovedný za svoju budúcnosť. Chcete na dôchodku počítať každý cent a bojovať o svoju existenciu?  Finančný sprostredkovateľ vám pomôže pripraviť sa na Vašu  penziu, aby bola dôstojná a užívali ste si ju ako svoju najdlhšiu a najlepšiu dovolenku.

Požiadajte
o bezplatnú konzultáciu
Odoslať
Požiadajte o bezplatnú konzultáciu
Poraďte sa o svojich úsporách s víťazom testu finančných poradcov. Dohodnite si bezplatnú a nezáväznú konzultáciu kliknutím tu ešte dnes
Máte otázku ku sporeniu?
Opýtajte sa nás!

Chcem odpoveď na otázku