Za najčastejšiu chybu vo finančnom plánovaní môže evolúcia

Tiež patríte medzi tých, ktorí  stále dokola začínajú so strážením a obmedzovaním svojich výdavkov? Medzi tých, ktorí sú stále na začiatku s vytváraním finančnej rezervy? Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo sa vám vlastne nedarí udržať svoje osobné financie pod kontrolou? Problém je podľa psychológov tam, kde by ste ho možno hľadali až na poslednom mieste, vo vašom podvedomí. Práve to nás totiž ženie ku krátkodobému úžitku na úkor dlhodobej perspektívy.

plan_01_kalkulacka_a_papir.jpg

Zlyhávame neustále

Podľa Českej národnej banky je priemerná úroková sadzba spotrebného úveru 14,14 %. Tieto úvery si potom často berieme bez akéhokoľvek rozmyslu. Na druhej strane sa nám však poriadne zarosí čelo pri pohľade na, v porovnaní s tými pri spotrebiteľských úveroch,  veľmi nízke úrokové sadzby hypoték. Pritom sú to práve hypotéky, vďaka ktorým získavame nehnuteľnosť ako investíciu do budúcnosti, zatiaľ čo v prípade spotrebiteľských úverov určených na spotrebu často len „srandu“ na pár dní alebo týždňov. Túžba po okamžitom uspokojení je obrovská, často jej však veľmi ľahko podľahneme bez ohľadu na to, aké môže mať pre nás toto uspokojenie následky v budúcnosti.

Môže za to kobylka

Prečo je túžba po okamžitom uspokojení taká vysoká? Jednoducho preto, že je našou prirodzenosťou, ktorá nám v minulosti zabezpečovala prežitie.

Aj vy nosíte na svojich ramenách svojich dvoch „kamarátov“, ktorí vám dnes a denne našepkávajú do ucha ako sa zachovať v konkrétnej situácii. Títo spoločníci bývajú stvárnení ako dobro a zlo, v skutočnosti však obaja hrajú za tím dobra.

David DeSteno, PhD. Dal vo svojej knihe Out of character: Surprising Truths About Liar, Cheat, Sinner (and Saint) Lurking in all of Us, týmto našepkávačom podobu kobylky a mravca zo známej Ezopovej bájky.

Mravec je pritom tým, kto nás vedie smerom k rozhodnutiam, ktoré sú pre nás užitočné v dlhodobom horizonte, kobylka j naopak tým, kto nás smeruje smerom ku krátkodobým úžitkom bez ohľadu na následky v dlhodobom časovom horizonte.

 

Kľúčom k úspechu je systematické plánovanie v dlhodobom horizonte

Prečo zlyhávame?

Jednoducho preto, že je to práve krátkodobé uspokojenie, ktoré je našou prirodzenosťou, a ktoré nám v minulosti zabezpečovalo prežitie. Pračlovek nemusel riešiť to, aký následok budú mať jeho činy v horizonte niekoľkých rokov, tomu išlo jednoducho o to, ako čo možno najrýchlejšie naplniť svoj žalúdok a nájsť prístrešie.

Otázky dlhodobej perspektívy ako sú napríklad zabezpečenie na dôchodok, sporenie na štúdium a pod. sú v tomto smere skutočne „pálčivá novinka“, s ktorou sa učíme žiť.

Čo s tým?

Všeobecne je možné odporučiť systematické plánovanie v dlhodobom horizonte. Vďaka plánovaniu si totiž stanovíte ciele a odbúrate nutkanie uspokojiť krátkodobé pokušenie. Ak viete, kam smerujete a prečo tam smerujete, je veľmi pravdepodobné, že tam aj dôjdete. Vďaka dlhodobému plánovaniu si naviac lepšie uvedomujete následky, ktoré pre vás tieto nutkania majú. Uvedomujúc si možné následky, pravdepodobne budete schopní tomuto nutkaniu odolať.

Dlhodobé plánovanie je pre vás naviac užitočné aj tým, že sa vám vďaka nemu úplne odkryjú vaše možnosti do budúcnosti. Skúste to, možno budete sami prekvapení tým, koľko peňazí dokážete ušetriť investovaním alebo sporením pár stoviek korún mesačne. Trebárs pár stoviek mesačne, ktoré by ste inak minuli vo väčšine prípadov na zbytočnosti. Vaša budúca finančná situácia sa totiž neodvíja od toho, koľko zarábate, ale ako so zarobenými peniazmi nakladáte.

Ak chcete zistiť, ako môže vyzerať vaša finančná situácia v budúcnosti, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom jedného z uvedených formulárov, veľmi radi vám bezplatne a nezáväzne navrhneme váš osobný finančný plán.